Zespół post-COVID

Zespół post-COVID inaczej post-COVID-19 syndrome (PCS), “długi COVID” (ang. long COVID) lub przewlekły zespół COVID (ang. chronic COVID syndrome, CCS) to pojawiające się po przechorowaniu COVID-19 dolegliwości. Należą do nich: 

ból głowy/migrenyzaburzenia świadomości
zawroty głowymgła mózgowa 
zaburzenia węchu/smakubóle mięśni
depresja, różnego rodzaju zaburzenia emocjonalnebóle stawów
zaburzenia snuregresja funkcji motorycznych
problemy z koncentracjąszybkie męczenie się
problemy z zapamiętywaniembóle w klatce piersiowej
chroniczne zmęczenietrudności z oddychaniem
zmiana upodobańuszkodzenie narządów wewnętrznych
regresja funkcji poznawczychnawracające gorączki
gonitwa myśliomamy wzrokowe / słuchowe

Pacjenci, u których rozwinął się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS) wykazują większe ryzyko długoterminowych problemów zdrowotnych, a wśród nich:

  • zwłóknieniowe uszkodzenie płuc,
  • uszkodzenie serca, zapalenie mięśnia sercowego,
  • zaburzenia zdrowia psychicznego.

Szacuje się, że zespół post-COVID może dotyczyć nawet 30 % zakażonych. Może wystąpić zarówno od razu po przechorowaniu, jak i zostać zauważony parę miesięcy po chorobie. Na dzień dzisiejszy medycyna jeszcze bardzo mało wie o zespole post-COVID. Widzimy jednak, że w znacznym stopniu poddaje się on rehabilitacji. Fizjoterapeuci mają możliwości pracy zarówno z dolegliwościami bólowymi, wydolnościowymi jak i tymi natury psychicznej czy poznawczej. Dzieje się tak dzięki holistycznemu podejściu do problemu pacjenta oraz łączeniu wiedzy z bardzo wielu dziedzin medycyny. Samo leczenie przewlekłego zespołu COVID uzależnione jest od nasilenia i rodzaju objawów które prezentuje pacjent. Dlatego w przypadku tej jednostki nie ma jednej skutecznej metody leczenia. Każda terapia jest bardzo indywidualnie dobierana do potrzeb i możliwości pacjenta.

Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy po przechorowaniu COVID-19 lub chcesz sprawdzić czy choroba nie wywołała jakiś zaburzeń skontaktuj się z fizjoterapeutą w celu przeprowadzenia diagnostyki i omówienia ewentualnego toku postępowania. 

Przewiń do góry