Kinesiotaping

Kinesiotaping (kinesiologytaping) czyli metoda plastrowania dynamicznego jak i sztywnego. Doskonała metoda wspomagająca leczenie tkanek, zapobiegająca urazom przeciążeniowym i kontuzjom oraz przyspieszająca usuwanie obrzęków i siniaków. Początkowo stosowana głównie w sporcie zawodowym. Obecnie jest ona szeroko dostępna i stosowana w rehabilitacji i wielu innych gałęziach medycyny. 

Tejpy to kolorowe plastry różnej rozciągliwości wykonane z wysokiej jakości bawełny. Z jednej strony posiadają mocny klej. Nie posiadają żadnych chemicznych substancji leczniczych czy rozgrzewających. Ich działanie jest czysto mechaniczne. Odpowiednio założone potrafią zarówno wspomagać pewne ruchy jak i skutecznie je ograniczać bez negatywnych skutków dla układu mięśniowego. Od spodniej strony posiadają bardzo mocny klej tkankowy. 

Zastosowanie kinesiotapingu:

Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego (np. bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych, bolesność okolic przyczepów łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa itp.)
Stany po urazach (np. skręcenia i zwichnięcia stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł, dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa, paluch koślawy – halux itp.)
Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa)
Leczenie blizn i krwiaków
Wskazania do drenażu limfatycznego (kinesiotaping limfatyczny), czyli w zaburzeniach krążenia chłonki: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach, operacjach również nowotworowych
Korekcja wad postawy (np. korekcja obciążenia stawów, skrzywienie kręgosłupa, przesunięcie środka ciężkości, odstające pośladki itp.)
Podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego
Leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi (np. zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe, przeczulica itp.)
Wspomagająco podczas ciąży (przenoszenie obciążeń, delikatna korekcja postawy, praca z obrzękami, praca z rozejściem kresy białej)

Jak przygotować się do zabiegu?

Dokładnie umyć skórę mydłem i złuszczyć martwy naskórek (przedłuży to żywotność plastrów)
Nie należy smarować miejsca plastrowanego żadnymi kremami lub balsamami (powodują odklejanie się plastrów). Jeśli skóra jest wyjątkowo słucha, na kilka godzin przed plastowaniem, można posmarować ją łatwo wchłaniającym się kremem nie pozostawiającym warstwy.
Należy pozbyć się nadmiernego owłosienia z okolicy plastrowanej. O dokładną okolicę zapytaj fizjoterapeuty gdyż aby zwiększyć skuteczność terapii często należy zakleić większą powierzchnię niż wynika to z umiejscowienia bólu.

Kinesiotaping wykazuje największą skuteczność w połączeniu z przeprowadzoną wcześniej terapią przez fizjoterapeutę. Pozwoli to na szybsze usunięcie przyczyny problemu. W przeciwnym razie taping ograniczy się tylko do zabezpieczenia urazu. 

Przewiń do góry