Masaż antystresowy

Masaż antystresowy jest pochodną masażu relaksacyjnego natomiast ma on bardziej funkcję leczniczą, nastawioną na celowaną pracę na układzie nerwowym, w celu jego wyciszenia. Przy masażu antystresowym używamy znacznie mniejszej ilości substancji zapachowych gdyż nadmiernie pobudzony układ nerwowy może je źle tolerować. 

Podczas masażu antystresowego bardzo ważne jest ograniczenie ilości bodźców docierających do pacjenta i wybranie tylko tych które będą aktywowały układ przywspółczólny (układ relaksu, trawienia i zadowolenia).

Masaż antystresowy nie musi mieć formy masażu całościowego. Może stanowić formę masażu punktowego. Jego zakres ustala się w zależności od objawów pacjenta i tego co będzie się działo u pacjent, a w najbliższych godzinach i dniach. 

Przy planowaniu masażu antystresowego warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Często układ nerwowy jest tak wyciszony, że po masażu należy pozostać jeszcze w gabinecie w celu odpoczynku i „dojścia do siebie” gdyż pacjent może zostać dosłownie uśpiony i samodzielny powrót do domu zaraz po masażu może okazać się niebezpieczny. 

Najczęstszymi okolicami opracowywanymi podczas masażu niwelującego negatywne skutki stresu są:

Twarz
Dłonie
Stopy
Plecy
Całe ciało

Do masażu antystresowego właściwie nie ma przeciwwskazań poza aktywnymi infekcjami i podwyższoną temperaturą ciała. Można go wykonywać, a w ręcz jest to wskazane, u kobit ciężarnych, pacjentów nowotworowych, oraz w trakcie leczenia urazów. 

Przygotowanie do masażu antystresowego jest ustalane indywidualnie w zależności od tolerancji pacjenta, zakresu masażu oraz ewentualnych wykorzystanych substancji. Nie ma również przeciwwskazań aby wykonać taki masaż przez cienkie i w miarę przylegające ubranie.

Przewiń do góry