Masaż powięziowy

Masaż powięziowy to pojęcie jest dość szerokie i zawiera w sobie dwa główne nurty pracy. Masaż tkanek głębokich oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

Masaż tkanek głębokich często może być nazywany masażem leczniczym. Jest to dość intensywny masaż nakierowany na uelastycznienie tkanek. Wykonywany jest zarówno kciukiem jak i kostkami, pięścią czy łokciem. Daje efekt intensywnego rozgrzania tkanek oraz ich uwodnienia i uelastycznienia. Jest bardzo lubiany przez osoby potrzebujące intensywnych doznań, choć jego siłę dostosowuje się do potrzeb i tolerancji pacjenta. Masaż tkanek głębokich może być wykonany zarówno w formie całościowego masażu, jak i częściowego. 

Rozluźnianie mięśniowo – powięziowe to dużo bardziej delikatna praca powięziowa dedykowana przede wszystkim osobą o niskiej tolerancji bólu jak i osobą z przeczulicą tkankową czy neuralgią przebiegającą np. w przebiegu półpaśca. Wykonywany jest raczej miejscowo na zajętym obszarze ciała. Polega na przyłożeniu dłoni terapeuty na granicy zajętego bólowo obszaru i przesuwaniu dłoni razem z tkanką pod nimi w taki sposób, aby tkani się rozluźniły co powoduje znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych. Rozluźnianie mięśniowo – powięziowe w przeciwieństwie do masażu tkanek głębokich nadaje się dla osób z aktywną chorobą nowotworową. 

Żadnego masażu powięziowego nie wykonuje się na częściach intymnych (krocze, piersi) natomiast, za zgodą pacjenta wykonuje się masaż głęboki pośladków, gdyż są to bardzo silne i często przeciążone mięśnie posturalne oraz masaż mięśni piersiowych u mężczyzn. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe można wykonywać jeszcze na delikatnych okolicach ciała takich jak pachwiny, pachy, dołu podkolanowe, dołu łokciowe, przednia część szyi oraz twarzy. Natomiast wykonywanie w tych okolicach masażu tkanek głębokich jest zabronione. 

Wskazania i przeciwwskazania do masaży powięziowych są zupełnie inne. Najlepiej jeśli skontaktujesz się z terapeutą i omówisz trapiący Cię problem.

Przewiń do góry